top of page

Dijital Pazarlama Kanallarının TürleriPazarlama geleneksel olarak basılı (gazete ve dergiler) ve yayın reklamları (TV ve radyo) aracılıgıyla yapılırdı. Bunlar bugün hala var olan kanallar. Dijital pazarlama kanalları gelişti ve bunu yapmaya devam ediyor. Asagıdakiler, sirketlerin pazarlama çabalarını artırmak için alabilecekleri en yaygın yollardan sekizidir. Bazı sirketlerin çabalarında birden fazla kanal kullanabileceğini unutmayın.


Web Sitesi Pazarlaması

Bir web sitesi, tüm dijital pazarlama faaliyetlerinin merkezinde yer alır. Kendi basına çok güçlü bir kanaldır, ancak aynı zamanda çeşitli çevrimiçi pazarlama kampanyalarını yürütmek için gereken ortamdır. Bir web sitesi bir markayı, ürünü ve hizmeti açık ve akılda kalıcı bir sekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil uyumlu ve kullanımı kolay olmalıdır.


Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

Tıklama basına ödeme (PPC) reklamcılıgı, pazarlamacıların ücretli reklamlar aracılıgıyla bir dizi dijital platformda internet kullanıcılarına ulaşmasını saglar. Pazarlamacılar Google, Bing, LinkedIn, Twitter, Pinterest veya Facebook üzerinden PPC kampanyaları olusturabilir ve reklamlarını ürün veya hizmetlerle ilgili terimleri arayan kisilere gösterebilir.


PPC kampanyaları, kullanıcıları demografik özelliklerine (yaşs veya cinsiyete göre) göre bölümlere ayırabilir, hatta belirli ilgi alanlarını veya konumlarını hedefleyebilir. En popüler PPC platformları Google Reklamları ve Facebook Reklamlarıdır.


İçerik pazarlaması

İçerik pazarlamasının amacı, içerik kullanımı yoluyla potansiyel müşterilere ulasmaktır. İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve ardından sosyal medya, e-posta pazarlaması, arama motoru optimizasyonu ve hatta PPC kampanyaları aracılıgıyla tanıtılır. İçerik pazarlamasının araçları arasında bloglar, e-kitaplar, çevrimiçi kurslar, ınfographics, podcast'ler ve web seminerleri bulunur.


E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir. Birçok kişi e-posta pazarlamasını spam e-posta mesajlarıyla karıştırır, ancak e-posta pazarlamasının amacı bu değildir. Bu tür pazarlama, şirketlerin potansiyel müsterilerle ve markalarıyla ilgilenen herkesle iletişim kurmasını sağlar.


Birçok dijital pazarlamacı, e-posta listelerine potansiyel müşteri eklemek için diğer tüm dijital pazarlama kanallarını kullanır ve ardından e-posta pazarlaması yoluyla bu potansiyel müsterileri müsteriye dönüstürmek için müsteri edinme hunileri olusturur.


Sosyal Medya Pazarlaması

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının temel amacı marka bilinirliği ve sosyal güven olusturmaktır. Sosyal medya pazarlamasına daha derine indikçe, potansiyel müşteri elde etmek ve hatta dogrudan satıs kanalı olarak kullanabilirsiniz. Tanıtılan gönderiler ve tweetler, sosyal medya pazarlamasının iki örnegidir.


Affiliate Pazarlama

Affiliate marketing, pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir ve internet bu eski beklemeye yeni bir hayat getirmistir. Affiliate marketing ile etkileyiciler baskalarının ürünlerini tanıtır ve her satıs yapıldığında veya müsteri adayı tanıtıldıgında komisyon alır. Amazon gibi birçok tanınmıs sirketin, ürünlerini satan web sitelerine ayda milyonlarca dolar ödeyen baglı kurulus programları vardır.


Video Pazarlama

YouTube, dünyanın en popüler arama motorlarından biridir. Birçok kullanıcı satın alma kararı vermeden önce, bir seyler öğrenmek, inceleme okumak veya sadece rahatlamak için YouTube'a yöneliyor.


Facebook Videoları, İnstagram ve hatta TikTok dahil olmak üzere bir video pazarlama kampanyası yürütmek için kullanılabilecek birkaç video pazarlama platformu vardır.Sirketler, SEO, içerik pazarlaması ve daha genis sosyal medya pazarlama kampanyalarıyla entegre ederek video ile en fazla basarıyı elde ediyor.


SMS Mesajlaşma

Sirketler ve kar amacı gütmeyen kuruluslar, en son promosyonları hakkında bilgi göndermek veya istekli müsterilere fırsatlar sunmak için SMS veya kısa mesajlar da kullanır. Göreve aday olan siyasi adaylar, kendi platformları hakkında olumlu bilgiler yaymak için SMS mesaj kampanyalarından da yararlanıyor. Teknoloji ilerledikçe, birçok metinden ver kampanyası, müsterilerin basit bir kısa mesajla dogrudan ödeme yapmasına veya vermesine de olanak tanır.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page